Zawady Ełckie

Niem. SawaddenAuglitten

Wieś położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ełckim, w gminie Stare Juchy. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa suwalskiego.

Miejscowość założono jako wieś czynszową, do XVI wieku na prawie chełmińskim. W roku 1541 starosta Kaspar von Aulack sprzedał 3 łany sołeckie wraz z karczmą Jakubowi z Litwy, który zobowiązał się do założenia nowej wsi nas jeziorem Łaśmiady. Miejscowość zaczęto nazywać Sawaden. W 1563 roku w źródłach osada pojawiła się jako Sofadenn, a w 1579 roku jako Sowath. W XVII wieku Zawady wchodziły już w skład parafii Nowe Juchy. W 1933 roku liczyły 376 mieszkańców. W 1938 roku nazwa miejscowości została zamieniona na Auglitten. W 1939 roku wieś była zamieszkana przez 330 osób. Aktualnie wieś jest siedzibą sołectwa.

Wieś położona jest nad jeziorem Zawadzkim.


Wieś przynależy do rzymskokatolickiej parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Starych Juchach.

Niedaleko szkoły wiejskiej znajduje się pomnik ku czci 19. mieszkańców poległych w czasie I Wojny Światowej. Natomiast na schowanym w lesie starym cmentarzu ewangelickim znajduje się grób żołnierza rosyjskiego z 1914 roku.