Niem. Krollowollen, Königswalde
Wieś sołecka położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ełckim, w gminie Stare Juchy. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa suwalskiego.
Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1579 roku. Wieś, zwana wówczas Zalesiem (Saliesche), liczyła w tym czasie 28 łanów. Nazwa Krollowollen pojawiła się pod koniec XVI wieku. W 1563 roku nieznany z imienia sołtys nabył dodatkowe 3 łany na prawie chełmińskim od starosty ełckiego Jerzego von Kröstena. Źródła z lat 1740–1742 potwierdzają istnienie szkoły parafialnej w Królowej Woli. Wieś w XVII wieku była zasiedlona przez arian, wypędzonych z Polski po uchwale sejmowej z 1658. W Królowej Woli funkcjonował zbór, z którego korzystali mieszkańcy pobliskich Talus. Królowa Wola należała do ważniejszych ośrodków ariańskich w Prusach, zaraz po Kosinowie, Starej Rudówce, Królewcu i Piszu. W 1926 roku nazwa wsi została zmieniona na Königswalde. Aktualnie wieś jest siedzibą sołectwa.
Najbliższe jeziora to Sawinda Wielka i Woszczele.
Wieś przynależy do rzymskokatolickiej parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Grabniku.
Na terenie dawnego cmentarza wiejskiego znajduje się kwatera wojenna z czasów I Wojny Światowej, spoczywa tam 16 żołnierzy, 8 niemieckich i 8 rosyjskich.