13 września 2022 roku na posiedzeniu niejawnym sędzia Sądu Okręgowego w Suwałkach I Wydział Cywilny wydał wyrok w sprawie podwójnego powództwa cywilnego przeciwko urzędnikowi państwowemu Sołtysowi sołectwa Skomack Wielki.
Pozew został złożony przez dwóch mieszkańców wsi Skomack Wielki, którzy powiedzieli stanowcze NIE dla publicznego obrażania mieszkańców, szkalowania i szykanowania wobec swojej społeczności. Sędzia uznał powództwo w całości uznając żądanie mieszkańców wobec Sołtysa.

Czy będzie to pierwsza i ostatnia tego rodzaju sprawa sądowa w naszej gminie? Tego nie wiemy ale z rozmów z mieszkańcami oraz z powodami dowiadujemy się co skrywa kotara cichej, spokojnej, mogło by się wydawać, że zapomnianej, wsi.

„Skończyły się czasy bezkarnych oszczerstw i szykan.  Mówimy stanowcze NIE takim zachowaniom.” – takie słowa usłyszeliśmy w rozmowie z pokrzywdzonymi.

„Każdy człowiek zasługuje na szacunek. Zwłaszcza taki, który walczy o dobro mieszkańców, a nie o interes Urzędu Gminy, który nie zawsze działa dla dobra mieszkańców. W naszym kierunku były wysuwane nieprawdziwe informacje oraz wyssane z palca plotki. Doszło już do eskalacji takich zachowań na Sesji Rady Gminy, co przechyliło szale i postanowiliśmy zawalczyć o sprawiedliwość.” -dodaje jeden ze skarżących.

„Wiemy, że nie tylko my jesteśmy w takiej sytuacji. W całej gminie, w każdej miejscowości znajdzie się ktoś, kto jest w podobnej sytuacji. Wystarczy, że masz inne zdanie niż w Urzędzie, a zaraz jesteś na celowniku oskarżeń i plotek. Ten wyrok sądu pokazuje, że nie można od tak rzucać oskarżeń, a dobra osobiste podlegają takiej samej ochronie jak i materialne.

Zapowiadają również pomoc innym w podobnych sytuacjach.

„Mamy także przesłanie do osób w podobnej sytuacji: nie bójcie się mówić głośno o tym co się dzieje, walczcie o swoje prawa, nie pozwólcie aby was deptano. Nikt nie jest bezkarny, nawet przedstawiciele administracji.”

„Jeżeli ktoś czuje się obrażany lub pokrzywdzony, pomawiany, są odpowiednie instytucje, które pomagają w tego rodzaju sprawach.

„Jest także kwestia tych, którzy zlecają czy namawiają do takich wypowiedzi, zachowań lub dają ciche pozwolenie na tego rodzaju sytuacje. Ich też to się tyczy. To że jesteś obok i cieszysz się z tego, że ktoś jest krzywdzony lub kazałeś komuś skrzywdzić kogoś innego to znaczy, że jesteś współwinnym.”

Jak mówią powodowie: „Szkoda, że w dzisiejszych czasach, w XXI wieku, przy tak dużej świadomości i rozwojowi społeczeństwa trzeba walczyć o swoją godność w sądzie. Czasy, gdzie ludziom godność odbierano na szczęście już minęły ale dzisiaj możemy o nią walczyć i róbmy to! Nie dajmy sobie jej odebrać!.”

Wyrok wydany 13 września musi się uprawomocnić i od tego momentu pozwany będzie miał czas na wykonanie nakazu sądu wobec poszkodowanych.